Mnoho ľudí si myslí, že keď dojčiť chcú a budú sa snažiť, dojčenie pôjde bez problémov. Niekedy však pre úspešné dojčenie treba urobiť viac, než len chcieť. Keď si v prvých dňoch dojčenia nie mamičky isté, či je všetko tak, ako má byť, váhajú, či zavolať poradkyňu, a hovoria si, že sa to zlepší, keď prídu domov. Potom sa vyskytnú otázky a neistoty a mamičky už o poradenstvo pri dojčení majú veľký záujem, ale nie sú si isté, či ten ich problém skutočne stojí za telefonát. Bojí sa obťažovať. Nevedia, kto sa im na druhom konci ozve a ako to bude prebiehať. A tiež mnohokrát nevedia, čo by im azda mohol niekto ešte poradiť. Ale poradiť sa skutočne dá, ohľadom dojčenia existuje množstvo postupov, protokolov na riešenie problémov, techník a skúseností, ktoré skutočne nie sú bežne známe. A v prvom rade, nie je nad praktickú ukážku správnej polohy a prisatia (niekedy rozhodujú naozaj detaily, ktoré možno postrehnúť a nacvičiť jedine pri osobnom kontakte). Nedajte sa odradiť tým, že na internete či v časopisoch sa opakovane vyskytujú riešenie, ktoré ste už vyskúšali a nepomohli vám.
Úplne najvhodnejšie je obrátiť sa na poradkyňu ešte počas tehotenstva, stretnúť sa s ňou a pripraviť sa na dojčenie ešte pred tým, než sa bábätko narodí - môžete sa dozvedieť, čo už počas pôrodu ovplyvňuje dojčenia, o tom, ako možno dosiahnuť, aby sa bábätko hneď po pôrode samo prisalo, o tom, ako má dojčenie vyzerať v prvých dvoch hodinách po pôrode a ako bez vážení poznať, či bábätko pije dostatok mlieka. Potom je dobré obrátiť sa na poradkyňu čo najskôr po pôrode, ešte pred tým, než sa vyskytnú akékoľvek problémy, aby sa predišlo naliatie prsníkov, aby bolo dojčenie v prvom a v druhom dni čo najintenzívnejšie a aby bábätko počas prvých 48 hodín získalo čo najväčšie množstvo mlieka.
Ako vyzerá poradenstvo pri dojčení? Ak uvažujete nad tým, že by ste sa chceli stretnúť s poradkyňou a sedíte pri telefóne, zdvíhate mobil, vyťukávať číslo a nakoniec bez zavolanie mobil odkladáte, naberte odvahu a zavolajte.